ZALAEGERSZEGTURIZMUS.HU

Élmények

LaZala 24 órás jótékonysági futás a zalaegerszegi Bogáncs Állatmenhely javára

Pár év kihagyás után újra megrendezzük jótékonysági futásunkat. Milyen célokkal?
Mozgásra bírjuk a város és a környék lakosságát éjjel és nappal csodálatos környezetben.

Fussuk, (gyalogoljuk) végig folyamatosan a 24 órát az év egyik legrövidebb éjszakáján. Ezt megteheted egyénileg vagy csapatban.

Várnak mindenkit, aki csak egy körre is beszáll, hogy minél több kilométert gyűjtsünk össze a 24 óra alatt.
Egy kör kb 3500 méter. 

Gyertek el egy laza zalai kalandra!  

LaZala 24 órás jótékonysági futás a zalaegerszegi Bogáncs Állatmenhely javára.
Döntsük meg Zalaegerszeg rekordját.
1.666.970 méter és 120.000,- Ft.

A cél, hogy a 24 órában mindig legyen futás (gyaloglás).
A lehető legtöbb km összegyűjtése 24 óra alatt egy helyszínen.
A futás népszerűsítése.
Egy laza zalai futás. 🙂

Életkori megkötés nincs.

A részvétel ingyenes és regisztrációhoz kötött. Regisztrálni lehet a helyszínen és előre is.
Lehetőleg regisztráljatok előre itt:
https://forms.gle/SGSW3SAn3JiE8ZWc7

A szervezők ingyenes frissítő állomást működtetnek. Ha van lehetőséged támogasd Te is ezt étellel, itallal, (akár saját készítésűvel).
Pénzbeli és tárgyi támogatást gyűjtenek a zalaegerszegi Bogáncs Állatmenhely javára.
Az esemény nem verseny.
A futás szórakoztató!
Az eseményt minden időjárási körülmények között megrendezik.

Zalakerámia ZTE KK-Arconic Alba Fehérvár

TIPPMIX NB1/A  25. FORDULÓ

2024.03.23. 18:00

ZALAKERÁMIA ZTE KK-Arconic Alba Fehérvár

Egy fantasztikus győzelem után jön az újabb hazai összecsapás. A Tippmix NB I 25. fordulójában a tabella második helyezettjével, az Arconic-Alba Fehérvár együttesével játszunk március 23-án 18 órától a Zalakerámia Sport-és Rendezvénycsarnokban. 

A nagy érdeklődésre való tekintettel felhívjuk szurkolóink figyelmét, hogy a saját kényelmük érdekében honlapunk online felületén keresztül vásárolják meg belépőjüket! Online jegyvásárlás ITT

Akik személyesen szeretnék megvenni belépőjüket, azok ezt a Kvártélyház jegyirodán nyitvatartási időn belül tehetik meg, illetve a mérkőzés előtt a Zalakerámia Sport- és Rendezvénycsarnok pénztárában. Fontos információ, hogy a Kvártélyház jegyirodában és a sportcsarnok jegypénztárában is kizárólag csak bankkártyával lehetséges a jegyvásárlás.

 

Gébárti Tóstrand

Zalaegerszegtől északra, két kis patak felduzzasztásával keletkezett a város legnagyobb mesterséges tava.

A tó félszigetén szabadtéri strand található.

Tölgyek útja – Túraútvonalak

Zalaegerszeg déli területének, különösen az Alsóerdőnek vadregényes, festői szépségű, romantikus részleteiben gyönyörködhetünk, amennyiben bebarangoljuk a Tölgyek útja elnevezésű túraútvonalak bármelyikét. Az egyszerre üdülő-, panoráma- és sétaerdőként nyilvántartott Alsóerdőn és körzetében sajátosan fonódik össze a város múltja és jelene: a 14. századtól kezdve egészen napjainkig tudjuk felidézni a környék egykori nevezetességeit és egyúttal megismerhetjük mai turisztikai attrakcióit.

A Tölgyek útja hálózatot beszédes nevű „hegyek” (voltaképpen dombok) fogják közre: Egerszeghegy, Kápolnahegy, Gógánhegy, Becsalihegy, Jánkahegy, Lukahegy és Vakaroshegy. A természet minden szépsége megmutatkozik ezen a tájon: tanösvény, forrás, kert, völgy és magaslati torony egyaránt a barangolás részét képezi. A bakancsos túrázás mellett érdemes időt szánni az aktív élményekre is, hiszen bringapark, sport- és élménypark, valamint erdei tornapálya is található a közelben.

A Tölgyek útja három túraútvonalból áll, és azon területen vezet át, amelyet hazánkban a budai után a másodikként létesítettek parkerdőnek. A hálózatot Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata hozta létre 2023-ban, két kiindulóponttal: az egyik az Azáleás-völgy bejáratnál, míg a másik a TV-toronynál található.

Zöld túra: a legrövidebb, 7,5 kilométer hosszúságú szakasz felülnézetből egy pillangó alakját mutatja. Természeti szépségei közül kiemelkedik a város egyik legkedveltebb kirándulási célpontja, az Aranyoslapi forrás. Aki nyáron levendulát szeretne szüretelni, az alsóerdei Levendula Kertben bátran megteheti ezt. Az indítótábla közelében található a Madárerdő tanösvény, valamint szomszédságában a kalandokra csábító Alsóerdei Sport- és Élménypark várja az aktív kikapcsolódás szerelmeseit. Hogy az erdőt jelentős zarándokhelyként tartották nyilván, arról az egykori Mária képes fát felidéző tábla mesél. Kezdő túrázók is bátran nekivághatnak ennek a szakasznak, hiszen a szintkülönbség ezen az útvonalon mindössze 170 méter.

Kék túra: majd’ egy kilométerrel hosszabb, 8,3 kilométer hosszúságú a Tölgyek útja második túraszakasza, viszont a szintkülönbség meredekebb az előzőnél, 230 méter, így felkészültebb túrázók számára ajánljuk. A Mária képes fa tábláját érintő és az Azáleás-völgyön átvezető útszakasz dél felé haladva idézi fel a hazai olajbányászat kezdetét és Zala fekete aranyának történetét.

Piros túra: a leghosszabb, 290 méter szintkülönbségű túraútvonal kalandozik legmesszebb az Alsóerdőtől. Erdőkkel borított dombhátak, zöldellő mezők és hegyhátakra épült hajlékok mentén járva ismerhető meg a vidék szépsége. Egerszeghegy kápolnájánál, valamint a bazitai TV-toronynál a gyönyörűséges panoráma kifejezés értelmet nyer.

Az útvonalak mentén tájékoztató táblák segítségével a növény- és állatvilágról, valamint a látnivalók történetéről olvashatunk érdekességeket. Többek között azt is megtudhatjuk, hogy itt időről-időre felkacagnak a kecskebékák, merre uralkodik leginkább a kocsányos tölgy, milyen szánkópályát építettek ki majd’ száz éve, hogyan vált Zala hét természeti csodájának egyikévé az Azáleás-völgy, illetve hol állt a TV-torony „elődje”, a Bődy-kilátó.

Hasonlóan a Tölgyek útjához, Zalaegerszeg csácsi, valamint bozsoki és botfai városrészeiben is három-három túraútvonal várja a természetjárókat. A hálózat nevei ebben az esetben is beszédesek: a Horhosok útja szőlőskertek mentén, erdős mélyutakon keresztül vezet, míg a Páfrányok útja elkalauzol Zalaegerszeg legmagasabb pontjára, a Karácsony-hegyre is.

Göcseji Tudásközpont – Zalaegerszegi Helyi Termék Piac

Egy olyan hely a zalaegerszegi piacon, ahol a helyi, göcseji kézműves termékeket, élelmiszereket vásárolhatod vagy kóstolhatod meg, sőt, képzések keretében a készítésüket is elsajátíthatod!

Bringapark

Zalaegerszegen egyre nagyobb népszerűségnek örvend a kerékpározás. Több szövetségben űzhetik a fiatalok versenyszerűen ezt a sportot. A Zalaegerszeg déli városrészében felavatott bringapark nekik is kiváló gyakorlási lehetőséget kínál.

Mintegy 5000 négyzetméteres, ügyességi kerékpárospark rangos hazai- és nemzetközi versenyek lebonyolítására is alkalmas. A terep két komolyabb szakaszból áll, az ugratós és az úgynevezett pumptrack részt is bárki kipróbálhatja. A pump track avagy pumpapálya lényege, hogy a hullámos terepen elsősorban nem pedálozással, hanem pumpáló mozgással kell hajtani a kerékpárt. 

Parking paintball Zalaegerszeg

A paintball sport, melynek során a résztvevők az ellenfeleket festékgolyókkal (angolul paintball) próbálják eltalálni. Ezek a festékgolyók gömb alakú nem mérgező, vízben oldható anyagokat, festékanyagokat tartalmazó zselatinkapszulák. Ehhez gáz- és sűrítettlevegő-kompressziós mechanizmusokon alapuló fegyvereket használnak.

 

A belépő ára 5000 Ft/fő , ami 4 óra játékidőt, 200 db golyót és felszerelést tartalmaz. Minimum 4 fő maximum 20 főt tudunk egyszerre fogadni, ezen felül személyenként változik, 15 Ft/golyó a további költség. Rendezvényekre egyéni árajánlat.  

Jelentkezni vagy facebookon a Parking Paintball Zalaegerszegen, vagy a +36304065646 telefonszámon lehet!  

Helyszín: Zárt telephelyen a parkolás biztosított szilárd úttal könnyen megközelíthető bárki számára!  

Nyitva: Általános nyitvatartási idő nincs, előre egyeztetett időpontban lehetséges a foglalás! Zalaegerszeg területén, a MOL kőolaj finomító mellett a Pipa hegy alatt, könnyen megközelíthető kocsival biciklivel egyaránt! Google térképen a Parking Paintball-t keresse!

Páfrányok útja – Túraútvonalak

A Bozsoki-hegy, a Karácsony-hegy, az Öreg-hegy, a Fehér-hegy és az Avashegy gyönyörűséges vidékét fedezhetjük fel, amennyiben bejárjuk a Páfrányok útja elnevezésű túraútvonalak bármelyikét. A hegyre utaló elnevezés ne tévesszen meg bennünket: a zalai emberek hívják „hegynek” a szőlőkkel, gyümölcsösökkel, erdőkkel hívogató dombokat.

Ha a közelbe tekintünk, rájövünk, hogy a zalaegerszegi „hegyek” között is különlegességekre bukkanhatunk: beszédes nevű fák, templom, kastély és kút is szerepel a felkereshető látnivalók között. Mindemellett a kilátás páratlan: szép időben még az Alpok csúcsait is felfedezhetjük a távolban.

A három túraútvonalból álló hálózatot Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata hozta létre 2020-ban, két kiindulóponttal: az egyik Zalaegerszeg-Botfán található a Várberki utcában, míg a másik a bozsoki városrészen, a Szabadság utcában.

Zöld túra: a legrövidebb, 6,6 kilométer hosszúságú szakasza érinti Zalaegerszeg legmagasabb pontját, a 305 méter magasságú Karácsony-hegyet, továbbá a környék pihenőhelyét, a Hideg-kutat. Kezdő túrázóknak ajánljuk a 180 méteres szintkülönbségű útvonalat.

Kék túra: az előzőnél bővebb, 12,5 kilométer hosszúságú túraútvonal, mely érinti a Karácsony-hegy legmagasabb pontját, továbbá az Erdődy-Hüvös kastély és a Mária Szent Neve templom épületét is. Az Avashegyen és Öreg-hegyen átívelő szakasz mentén több útszéli keresztet is találhatunk. Az átlagos fittségű túrázók bátran nekivághatnak az útvonalnak, ahol a szintkülönbség 240 méteres.

Piros túra: a leghosszabb, 400 méteres szintkülönbségű túraútvonal érinti a szomszédos települést, Nemeshetést, ahol a Szentlélek templomot és az Angyalok Kútját ajánljuk a túrázók figyelmébe. A környék flórája is az érdekességek között szerepel: az Öreg-hegyi szelídgesztenyéssel, és a régmúlt idők történetét felidéző „keserves tölggyel”. Tapasztalt túrázók számára javasoljuk ezt a 16,5 kilométer hosszúságú túrát, mivel megtételére bő 4 és fél órát kell szánniuk.

Az útvonalak mentén útbaigazító táblák segítik a tájékozódást, az érdekességek bemutatásáról pedig több nagy tábla gondoskodik. Ezeket tanulmányozva a turista bővebb információhoz juthat az Erdődy-Hüvös kastély történetéről, annak parkjáról, az ún. Ánglisról, a páfrányokról, a gímszarvasról, a Karácsony-hegyi tetőről, a szelídgesztenyéről és a már említett „keserves tölgyről”.

Hasonlóan a Páfrányok útjához, Zalaegerszeg csácsi városrészében is három túraútvonal várja a természet szerelmeseit. A Horhosok útja gyönyörű környezetben, dombhátakon, szőlőskertek mentén, erdős horhosokon keresztül vezet.
Zalaegerszeg déli területének, különösen az Alsóerdőnek vadregényes, festői szépségű, romantikus részleteiben gyönyörködhetünk, amennyiben bebarangoljuk a Tölgyek útja elnevezésű túraútvonalak bármelyikét.

XXIV. Egerszegi Decathlon Mountain Man Marathon

2018. december 31-én szilveszteri hegyimaraton futóverseny, mint mindig, most is a Zalaegerszeget ölelő dombokon – mindenkinek!

Rajt:
9.00 óra ZSZC Deák Ferenc Gimnáziuma, Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája, Zalaegerszeg, Göcseji út 16. 

Távok:
„Majdnem marathon” 40,9 km
(végig a piros M jelzésen: Tv torony – Aranyoslap – Jánkahegy – Alsójánkahegyi út – Bartók Béla út – Szállítók u. – Zrínyi Miklós út – Zalabesenyő – Botfa – Bozsoki-hegy – Csácsi-hegy – Parkerdő – Balatoni úti felüljáró – Stadion út – Október 6. tér – Kaszaháza – Neszele – Hock J. út – Gógán-hegy – Ebergény – Gasparich út – Platán sor – Spar áruház – Deák SZKI)
5 frissítő pont, Szintidő: 5 óra 29 perc

„Erős félmarathon” 24,2 km
(a piros M, majd a piros 24 jelzésen: Tv torony – Aranyoslap – Jánkahegy –Botfa – Bozsok – Balatoni út – Tesco-nál Berzsenyi út – belváros – / Kossuth utca – Göcseji út / Deák SZKI)
3 frissítő pont, Szintidő: 2 óra 59 perc

“Jövőre ebből is lehet marathon” 10,1 km
(Tv torony – Aranyoslap – Jánkahegy – Mátyás király utca – Göcseji út – Deák SZKI) 
1 frissítő pont, Szintidő: 1 óra 49 perc

„Kezdő marathon” 3,5 km
(Deák SZKI – Göcseji úti kerékpárút – Köztársaság úti elágazó – fordító és vissza – Deák SZKI)

Eredményhirdetés (tervezett): 13:00 órakor

A kékjelzések nyomában – Zalaegerszeg-közeli túraútvonalak

A klasszikus Országos Kéktúra ugyan nem érinti a várost, a túrázás szerelmeseinek azért nem kell lemondaniuk arról, hogy a zalai megyeszékhely közelében rácsatlakozzanak a kék jelzésre. Bár az tény, hogy a legközelebbi pontokért autózni, vagy „tömegközlekedni” kell egy kicsit. De egy mindenre elszánt természetbe vágyó ezt általában nem bánja.
Mindenekelőtt azonban nem árt eligazodni egy kicsit a kék útvonalak világában, hiszen nem minden hagyományos kéktúra, ami annak látszik. Az Országos Kéktúra eredetileg nem más, mint Magyarország északi tájain (Írott-kőtől egészen Hollóházáig) áthaladó, folyamatos, jelzett turistaútvonal. Hossza több, mint 1100 kilométer. Ez volt Magyarország, sőt Európa első hosszú távú turistaútja is egyúttal.
Ez a klasszikus túraút része a magyarországi Országos Kékkörnek, ami már egy bővített változat. Ugye mindenki látta a „Másfélmillió lépés Magyarországon” című dokumentumfilmet? Ha a maga korában nem is – mert mondjuk még nem élt – akkor az ismétlését. (Mert a film örök sláger, valamelyik csatorna mindig műsorra tűzi.) A természetfilm épp ezt az északi túraútvonalat mutatja be. Csakhogy az ország déli része – ahol szintén számos szépség rejlik – kimaradt mindebből. Így született meg az ötlet Rockenbauer Pál nyomán, hogy készüljön egy további film is „…és még egymillió lépés” címmel, ami Velemtől Szekszárdig mutatja be a természetes és épített környezet kincseit. Ebből a távból jött létre a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra útvonal. Később lett egy Alföldet bemutató folytatás is, s ezzel a három túraútvonallal megalakult az Országos Kékkör.
Zalaegerszeget ugyan a dél-dunántúli út is elkerüli, de a várostól nem túl messzire mind az északi Országos Kéktúrára, mind a Rockenbauer-féle dél-dunántúli kékjelzésekre rá lehet csatlakozni.
Az Országos Kéktúra legközelebb a Sümeg-Keszthely és a Keszthely-Tapolca vonalon halad el a zalai megyeszékhely mellett. Sümegtől 5 kilométerre érdemes megnézni például az 1500-as évek elején eltűnt Sarvaly község nyomait az erdőben. A falu templomának romjai ma is láthatók, a közelben lévő, félig kiszáradt sarvalyi forrás közelében pedig a különleges alakú Ördögigafa található. Ha továbbhaladunk a kék jelzésen a Fekete-tó, majd Tátika vára a célpont, ahonnan Zalaszántó és Rezi vonalon lehet Keszthelyre eljutni.
Gyönyörű panorámában lehet részünk, a Keszthely-Tapolca nyomvonalon is. Annál is inkább, mert az út érinti Vállus, Várvölgy, Lesencefalu környékét, így csodás présházak, szőlőbirtokok között halad át. Az útról mesés kilátás nyílik a Tapolcai-medencére.
Ha a dél-dunántúli kéktúrákból választanánk, akkor mi más eshetne közelebb Zalaegerszeghez, mint az Őrség-Göcsej szakasz! Érdemes egy erdei sétát tenni az Őriszentpéter-Szalafő-Bázakerettye „háromszögben”, de a Magyarszombatfa-Velemér-Szentgyörgyvölgy vonal is tartogat szépségeket. Talán mondani sem kell, hogy a veleméri Szentháromság-templom különös freskóit muszáj látni az arra járóknak. Ha pedig a Zalalövő-Kustánszeg-Becsvölgye útirányon indulunk el, akkor a híres göcseji „szegek” vidékét is bebarangolhatjuk. A zalai dombvidék jellegzetes, „szeres” vidéke ez, Zalaegerszegtől mindössze 25 kilométerre. Hét, kisebb dombra épült település (Barabásszeg, Kereseszeg, Kislengyel, Pajzsszeg, Salomfa, Vargaszeg és Vörösszeg) található itt; A „szegek” tulajdonképpen Becsvölgye „településrészei”, a falunevek előtagjai pedig egykori családok nevét őrzik.
Aki nem tervezi azt, hogy teljes hosszában bejárja az egyes ajánlott útvonalakat, érdemes inkább rövidebb, maximum 20 kilométeres távokat belőnie. Ha autóval közelítjük meg az indulási helyeket, akkor javasolt a körtúra; vagyis úgy alakítani az útirányt (a kék után akár piros vagy sárga jelzésekre is rácsatlakozva), hogy végül visszajussunk az autóhoz. Busz vagy vonat esetében pedig célszerű a túra végállomásául választott település közlekedési menetrendjét már előre tanulmányozni. Mivel kistelepülésekről van szó, nyilván ritkább az autóbuszos közlekedés, és vasúti megállóhely sincs mindenhol. Sok csoport választja azt a megoldást is, hogy autóval vagy kisbusszal valaki elszállítja őket a kiindulási helyre, majd ugyanez a „járat” a megjelölt célállomásra értük is megy.
Túrázás közben azzal is számolni kell, hogy az erdőt, falvakat, országutat járva nem mindig találunk boltot, éttermet, kávézót, így megfelelő mennyiségű folyadékkal és élelemmel induljunk útnak. Térkép pedig mindig legyen nálunk… és persze ne feledkezzünk el beszerezni egy kéktúrás igazolófüzetet is. Az egyes szakaszok végén ugyanis pecsételő-helyek várják a kirándulókat.
(Bővebb infó a kéktúrákról: www.kektura.hu)

Pánczél Petra

„Edd körbe” a várost – Gasztrotúra: a hagyományostól a street foodig

„Edd körbe” a várost – Gasztrotúra: a hagyományostól a street foodig

Prósza, dödölle, lángos, zalai finomfalatok…és mit szólnál egy jó kézműves burgerhez? Mielőtt azonban ez utóbbiig eljutnánk, tisztázzuk, hogy mi is az a „prósza”? Ezt a krumpliból készült népi eledelt kevesen ismerik. Legalábbis ezen a néven. Pedig más vidékeken is honos, csak ott tócsninak, lapcsánkának hívják; és hasonlóság ide-vagy oda, azért a receptek sem teljesen egyformák. Hiába, ahány ház (tájegység), annyi szokás – épp ezért az eredeti és hamisítatlan zalai krumpliprószáért bizony Zalába kell jönni! Annál is inkább, mert a sertéshúsból készült zalai finomfalatok is ezt a krumplis-kefíres-lisztes masszát kapja bundaként. A húsimádók így duplán jól járnak.

Ezek a hagyományos ételek a legtöbb klasszikus étteremben megtalálhatók, és nemcsak a belvárosban. Sőt! Egyre inkább az jellemző, hogy a „magyaros” és táj-jellegű (itt főleg vad és gomba) ételekkel a Zalaegerszeg körüli völgyek, dombok panorámás vendéglőiben (Gyuri csárda, Hegyalja csárda, Vándor vigadó, Pitvar, Erdőgyöngye) találkozhat a betérő.

Aki viszont az alapoknál akarja kezdeni, mindenképpen indítson a piacon. Főleg amennyiben szereti a bőséges és kalóriadús reggelit: fokhagymás-tejfölös-sajtos lángos, hurka vagy kolbász mustárral, fehérkenyérrel. Persze, van szolidabb menü is, hiszen több pékség ropogós portékájából választhat a betérő, legyen szó sós, sajtos, magvas, vagy édes pékáruról. Sőt, akár az ebédidőt is megvárhatjuk ha magyaros és kiadós ételekre várunk: a piac bisztrója ugyanis bővelkedik a klasszikus (zsíros, húsos) fogásokban. A helyi termék piac új épületében pedig a környék termelőinek friss portékáival (lekvárok, befőttek, tejtermékek, felvágottak, péksütemények) találkozhat a betérő, melyeket haza is vihet, de ha csak kávézna egyet, arra is van lehetőség.

Apropó kávé: ha valaki igazi 21. századi kávéházi hangulatra vágyna, átsétálhat a piaccal szomszédos utcába. A Kávélaborban különböző termőterületekről származó, és különböző eljárással készült exkluzív kávékat kóstolhat a vendég, amiket szakavatott baristák készítenek. Az italok mellé „homemade” sütiket, croissant-okat, ízletes szendvicseket, tojásételeket és más finomságokat is vásárolhatunk. De még angol reggeli is került a kínálatba.

Utóbbi azt is jelzi, hogy a belvárosban a hagyományos ízek mellett hódítanak a „multikulturális” étkek is. Olaszos, mexikói jellegű és kínai ihletésű menüket éppúgy találunk, mint belga sörözőt, a hozzá illő fogásokkal. Néhány helyen megjelentek az egyre divatosabb reform, vega és paleo ételek is az étlapokon. Sok zöldséggel, gyümölccsel, roston sült húsokkal, grillezett fogásokkal színesítve a kínálatot. A nyári melegben érdemes megpihenni például a Pedro söröző kertjében, vagy a Piccolo-, a Terra Incognita, illetve a Robinson étterem árnyas teraszán.

Az utóbbi egy-két évben Zalaegerszegre is betört a street-food; vagyis megjelentek azok a vendéglátóhelyek, ahol gyorsan elkészíthető – akár el is vihető – és kézzel is elfogyasztható ételeket árulnak. Ezeken a helyeken különösen nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy közeli termelőktől vásárolt alapanyagokból dolgozzanak. A hamburgeren kívül a kulturált (és minőségi!) borivásnak is óriási divatja lett napjainkban. Ez a zalai megyeszékhely belvárosán is látszik, hiszen már több fröccs-és borteraszra is kiülhetünk… a téliesítésnek köszönhetően még a szezonon túl is. Ilyen például a Díszpinty Gasztro Bár, ahol a kézműves burgerek és a minőségi borok találkoznak egymással, de a Spájzba, Mimosába, Contrast bisztróba is érdemes ellátogatni gasztro-élményekért.

Ha pedig visszakanyarodunk a piac felé, munkabeszüntetésre hajlamos egyének, vagy lézengő turisták jobb, ha betérnek a Strike nevű helyre, ahol szintén ütős hamburgerekkel lehet találkozni.

Pánczél Petra

Pár perc alatt a dombtetőn – Két keréken a város felett

Sokan nem is gondolnak arra, hogy egy-egy fárasztó munkanap után milyen gyors, ám annál eredményesebb kikapcsolódásban lehet részük, ha van egy biciklijük; és még a várost sem kell elhagyni hozzá. Csak fel kell tekerni valamelyik belvárost övező dombtetőre…

Csend, friss levegő, gyér forgalom és nem utolsó sorban gyönyörű panoráma várja a megfáradt elméket a város fölött magasodó, szőlőkkel és erdőkkel borított vidékeken. A belvárosból a legtöbb helyszín 15-20 perc alatt elérhető; kényelmes tempóban. Persze a látványért néhol meg kell dolgozni egy kicsit, mert nem ritka a 16%-os emelkedő sem. Összességében azonban barátságos lankák ezek, hiszen Zala mégiscsak dombvidék, hiába hívjuk a szőlőbirtokokat „hegynek”. Egy átlagos kondíciójú gyerek és felnőtt, simán leküzdi az emelkedőket; de kezdőknek nyilván nem szégyen az sem, ha a meredekebb szakaszokon feltolják a biciklit.

A következőkben néhány olyan útvonalról lesz szó, melyhez nem kell semmi komolyabb felkészültség, vagy felszerelés, és a táv egy egyszerű hétköznap délután is teljesíthető – tempótól függően – egy-másfél óra alatt.

 

Az egyik legkedveltebb célpont a zalaegerszegiek körében az Alsóerdő (legyen szó sétáról, biciklizésről, vagy akár rollerezésről), ami nem véletlen, hiszen a város első kiépített kerékpárútja vezet erre. A szokásos szabadidőcentrum és Aranyoslapi-forrás célpontnál ezúttal tekintsünk (illetve tekerjünk) tovább.

Választhatjuk a forrástól keletre eső Sugár utat (az említett 16%-os emelkedő épp itt van), innen pedig balra a Lukahegyi úton, majd a Hosszú-Jánkán át a Gyuri csárda és a Mátyás király út felé vissza lehet kerekezni a városba. Ha nem fordulunk be a forráshoz, hanem a kerékpárút folytatásaként az Olajfa utcát, majd balra a Gálafeji utat válasszuk, ugyanarra a hegygerince érünk fel, mint az előbbi esetben, csak így a gálafeji, vakaroshegyi birtokokat is szemrevételezhetjük. Erről a domboldalról egyébként szinte teljes hosszában nagyon szép kilátás nyílik a kertvárosra, a Landorhegyre, illetve a szemközti, egerszeghegyi dombokra. Jobbról pedig a város Zrínyi út felőli szakasza látszik (egyedül a kőolajfinomító komplexuma nem illik a tájba). Menet közben régi útszéli kereszteket, valamint a Jánkahegyi kápolna stációt is megtekinthetjük. Ha mindeközben megszomjaznánk, innen már csak egy gurulásnyira van a Gyuri csárda.

Szintén kellemes túra a csácsi hegy is, amit legegyszerűbben a Parkerdő mentén érhetünk el; ennek ellenére kevesen tudnak erről az útról. A Damjanich úton haladva (melynek egy szakasza az erdőn át vezet), áttekerünk a Felső-Válicka patak hídján, majd egy rövid emelkedő után máris Csácsban vagyunk. Az iskola mögött akár balra, akár egyenesen (és kicsit felfelé) kerekezve hamar csodás kilátás tárul elénk. Belátni szinte az egész Zala-völgyét, illetve a szomszédos bozsoki dombokra is rálátni. Ha már itt vagyunk, a Csácsi-hegy kis kápolnájáig érdemes elbiciklizni, hogy aztán kicsit megpihenhessünk az árnyékban. A sportteljesítményért cserébe visszafelé már csak gurulni kell.

A kicsit bátrabbak és edzettebbek megpróbálkozhatnak a bazitai, illetve az ebergényi vagy egerszeghegyi dombokkal is. Ezek sem annyira vészesen meredekek, de kicsit hosszabbak az emelkedők, mint az előbbi esetekben. Ha Bazitát választjuk, akkor az természetesen egyet jelent a TV-toronnyal, ahol májustól őszig kávézó is üzemel; úgyhogy itt akár frissíthetünk is egyet. Ebergény és Egerszeghegy pedig – azon túl, hogy szép időben az Alpokig is ellátni – tele van zegzugos kis hegyi utakkal, ösvényekkel, melyek nemcsak kikapcsolódásnak, hanem edzésnek is kiválóak. (A kerékpározás egészségre gyakorolt jótékony hatását talán nem kell külön elemezni.) Persze mint minden esetben, itt is fontos a fokozatosság elve. A kezdők ne a leghosszabb, legmeredekebb emelkedőkkel indítsanak; és azért kezdésnek nem árt egy Google maps-es tájékozódás sem.

Nem véletlen, hogy az utóbbi években pont errefelé jöttek létre azok az új, kijelölt túraútvonalak, melyek kerékpározásra és gyaloglásra egyaránt alkalmasak. A Horhosok útja a csácsi és petőhenyei dombok között kalauzolja a túrázókat, a Páfrányok útja a Bozsoki-hegy, a Karácsony-hegy, az Öreg-hegy, a Fehér-hegy és az Avashegy lankáin halad egészen Botfáig. A legújabb pedig, ami a Tölgyek útja nevet kapta, az Alsóerdő körüli természeti szépségekkel ismerteti meg a látogatót. Mindhárom útvonalon választható több nehézségi fokozat (zöld, kék, piros), így a túrázók felkészültségüktől és egészségi állapotuktól függően dönthetnek arról, hogy könnyedebb, vagy épp hosszabb és meredekebb szakaszt választanak. (Az egyes útvonalakról és szakaszokról külön leírások és térképek is találhatók a zalaegerszegturizmus.hu oldalon.)

Hogy azok se csalódjanak – hanem inkább pattanjanak nyeregbe – akik nem kedvelik a dombokat, vegyék célba a Gébárti-tavat. A belvárostól 15 perc alatt elérhető kerékpárúton, és csak a töltésre kell feltekerni. Délutáni, kora esti pihenésre, szellemi, fizikai felfrissülésre tökéletes a város melletti tó partja és csendje. Annál is inkább, mert az utóbbi időben itt is sok fejlesztés történt. A tó immár körbejárható (-és biciklizhető): az átkelést a két oldal között két új híd biztosítja. Emellett tájékoztató táblák, esőbeállók, padok/pihenőhelyek létesültek, de a keleti oldalon a nádasba is beleshetünk, hiszen egy kanyargós palló épült, ami látványos hangulateleme lett ennek a partszakasznak.

Pánczél Petra írása

Horhosok útja – Túraútvonalak

Természet és épített környezet békés együttesének, harmóniájának lehetünk szemtanúi, amennyiben arra vállalkozunk, hogy bejárjuk – akár gyalog, akár biciklivel – a Horhosok útja elnevezésű túraútvonalak bármelyikét: utunk gyönyörű környezetben, dombhátakon, szőlőskertek mentén, erdős horhosokon keresztül vezet.

A csácsi városkaputól kiindulva szinte a teljes város a lábunk alatt hever. Délnyugati irányba nézve, a TV-torony környékén a bazitai dombok zárják a kilátást, ám – ha szerencsénk van – akár az Alpokig is elláthatunk. A henyei kápolnadombról észak felé nyílik ki a táj a szemnek: jó időben a Tátika csúcsát, a Kab-hegyet, a Somlót, a Ság-hegyet és az Írott-kő bércét is felfedezhetjük a távolban.

A téli napsütésben is érdemes nekivágni a túraútvonalaknak, hisz’ a fák lombjai nem takarják el a kilátást, így Zalaegerszeg épített környezete „meztelenségében” is megmutatja magát…

 

A három túraútvonalból álló hálózatot Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata hozta létre, az útvonalak kiindulópontja minden esetben az Izsák Imre Általános Iskola előtti túraindító térkép (Zalaegerszeg, Szivárvány tér 1-3.)

Zöld útvonal: a legrövidebb – mindössze nyolc kilométer hosszú – út, mely érinti a városrész legismertebb nevezetességeit: a Csácsi-hegyi és a Henye-hegyi kápolnákat, a Vari-kutat, az Állatsimogatót, valamint a peremkerület római katolikus, Szent Sebestyénnek keresztelt templomát. Kezdő túrázóknak kifejezetten ajánlott, hisz’ mindössze két és fél óra alatt bejárható ez az útvonal.

Kék útvonal: az előzőnél bővebb, 13,9 kilométer hosszú szakasz, mely érinti a dombok következő hármasát: Csortán, Pipa hegy, Hosszúhegy. Tapasztalt túrázók számára ajánljuk, mivel megtételéhez négy órát kell szánniuk. 

Piros útvonal: a leghosszabb túraútvonal a maga 23,1 kilométerével, mely érinti Pethőhenyét, ahol felkereshető a Makovecz Imre tervei alapján épült Szent István templom is. A piros szakasz elhalad a Kisfaludi-hegy közelében található, Csurgó kútként is ismert Mária-forrás mellett. Utóbbi környéke tavasszal, a medvehagyma kikeltével hosszú idő óta kedvelt kirándulóhelynek számít – nem csak a gasztronómia élvezői körében. Gyakorlott túrázók kb. hét óra alatt teljesíteni tudják a szakaszt.

Az eligazodást kihelyezett útbaigazító táblák segítik az útvonalak mentén. Az érdekességek bemutatásáról hét nagy tábla gondoskodik, melyeket tanulmányozva a turista bővebb információhoz juthat a Csácsi-hegyi kápolnáról, a Henye-hegyi imaházról, a Kisfaludi-vár legendájáról, a medvehagymáról, a Zala árteréről, a zalai erdők növény- és állatvilágáról.

A Horhosok útjához haonlóan a Páfrányok útja túraútvonalai is várják a természet kedvelőit. A Bozsoki-hegy, a Karácsony-hegy, az Öreg-hegy, a Fehér-hegy és az Avashegy gyönyörűséges vidékét fedezhetjük fel, amennyiben bejárjuk a három útvonal bármelyikét. 
Zalaegerszeg déli területének, különösen az Alsóerdőnek vadregényes, festői szépségű, romantikus részleteiben gyönyörködhetünk, amennyiben bebarangoljuk a Tölgyek útja elnevezésű túraútvonalak bármelyikét.

 

Club PopUp Underground

Állatkert, állatsimogató és állatotthon a Csácsi-hegyen

Zalaegerszegen a Csácsi-hegyen található Állatsimogatóban olyan egzotikus állatokat is megnézhetsz és akár meg is simogathatsz, mint a kenguru, ormányos medve, teve, majom, lámák, emuk és még sorolhatnánk. Játszótér, trambulin, körhinta és bográcsozási lehetőség is várja a látogatókat!

Medvehagyma túrák Csácsbozsokon

Tavasszal rengetegen keresik fel Csácsbozsokot, hogy medvehagymát gyűjtsenek, bizonyos napokon túrát is szerveznek a városrész növényszakértői.

A közelmúltban közkedveltté vált medvehagyma szezonjában a zalaiak kedvelt fűszernövénye. A barnamedvék előszeretettel fogyasztják terméseit, olykor még a föld alól is kiássák – erről kapta a nevét ez az évelő növény, mely április-májusban virágzik. Erősen fokhagymaillatú leveleit virágzás előtt szedik és használják fel. Gyűjtésekor fontos az óvatosság, mert a medvehagyma könnyen összetéveszthető a mérgező májusi gyöngyvirággal, illetve az őszi kikericcsel.

Seres Péter fotóján a Mária-kútat, előtérben pedig a fehér virágú medvehagymát láthatjuk.

ZTE Tenisz Klub

13 db vörös salakos teniszpálya; télen 3 db fedett várja a teniszezni vágyókat.

A fedett pályák foglaltsága megtekinthető ide kattintva.

Városi Sportlétesítmény Gondnokság Intézménye

A Városi Sportlétesítmények Gondnokság Intézményénél lehet helyet foglalni az alábbi létesítményekbe:

  • Ostoros Károly Csarnok (Munkacsarnok)
  • Zala-réti műfüves labdarúgópályák
  • Városi Ifjúsági és Sportcentrum a Vágóhíd utcán (műfüves labdarúgópálya, atlétika pálya, tekecsarnok)
  • Modellező Klub (Jákum u. 1. 2017.jan-tól)

Sportlőtér az Ebergényi úton (3 lövészpálya található itt: kispuskapálya, légpuska- és légpisztoly pálya, sportpisztoly pálya). A lőtér üzemeltetője a Polgári Lövész Egylet, lőtérvezető, elnök: Góra Balázs +36-30/9461-447, www.plezeg.hu.

Madárerdő tanösvény

Az Alsóerdőn építették ki 2014-ben a Madárerdő tanösvényt abból a célból, hogy az ide látogatók megismerjék hazánk fészkelő, illetve vonuló madarait. Az idős tölgyerdőben hangulatosan kanyargó, 1200 méter hosszúságú pályán összesen tizenegy nagyméretű, színes információs táblát helyeztek el, melyeken a hazai és átvonuló szárnyasokról olvashatunk.

Az erdészeti szakemberek a táblákon túl egy nagyméretű madáretetőt és különböző nagyságú faodúkat is kihelyeztek, így ha ügyesek, szemfülesek vagyunk, szó szerint belepillanthatunk a madarak életébe. A tanösvény egyaránt alkalmas családi és iskolai kirándulásra, hiszen szép környezetben tudnak egyszerre ismereteket szerezni és üdülni. A különleges erdőút mindezek mellett tananyag „csapásvonalául” is szolgál, hiszen a diákok egy-egy környezetismeret vagy biológia tanóra keretében ismerkedhetek meg a természet értékeivel.

Legends Pub

Nyugat-Dunántúl legnagyobb biliárdszalonja.

Különleges Zalaegerszeg

Sétánkat kezdjük a régi városközpontban található Göcseji Múzeum (4) épülete elől. 

A közeli Mária Magdolna Plébániatemplom (6) Zalaegerszeg-Maria-Magdolna-Plebaniatemplom-freskofőoltárán a freskókészítő mester, Johann Ignaz Cimbal (1722-1795) két  kézjegyét is láthatjuk: az egyiket csupán nemrég „fedezték” fel a templom restaurálása során, s az oltár mögött „bújik meg”, a másik szignó a hatalmas freskón található, méghozzá a szikla részletén.

A templomtól néhány perces séta vezet a Deák térig (5), majd a Piac térig (16). Évszázadokkal korábban itt állt Zalaegerszeg vára, s a mai Piac téren fehér kőlapok jelzik, hol tárták fel a vár egyik bástyáját.

 A Széchenyi téren (17) áll a Zala Megyei Levéltár épülete (18), itt őrzik a mai Magyarország legrégebbi közgyűlési jegyzőkönyvét.

Zalaegerszeg postapalotája (68) impozáns, háromszintes épület, ám nem csupán szépséges, késő szecessziós stílusa miatt kelt figyelmet: homlokzata – hasonlóan a pécsi Postapalotához – Zsolnay-kerámiával díszített. 

Tudta-e?
A Kossuth Lajos utca végén található Dél Hercegnője lakóházat (65) szintén Zsolnay-kerámia ékesíti. A Kossuth Lajos utcában, a Dísz térrel szemben, a városháza melletti lakóház első ránézésre szimpla lakás-együttesnek tűnik, ám vessünk egy pillantást az erkélyekre, s mindjárt értelmet nyer, miért hívják „bálnás-erkélyes háznak” (66) az épületet.

A Csipkeházak (26) Zalaegerszeg neves épületei közé tartoznak: 1976 és 1985 között több ütemben építették fel a több szintes lakóházakat, melyek szintén erkélyeikről híresek: az erkélykorlátok hullámzó homlokzatú, csipkemintát utánzó összhatására utalnak, hol fehér, hol pedig sötétkék színűek.

Nem messze a Dísz tértől (25), a Csány László téren (33)Zalaegerszeg-Csany-Laszlo-ter-Evangelikus-templom áll a neogótikus stílusú Evangélikus templom (36), melynek különösen szép belső festésű falai igazi ritkaságot rejtenek: egy ma is működő, bár szerkezetében átalakított Angster-
orgonát. (A templom bejelentkezés alapján látogatható.)

A Rózsák tere (38) melletti kis dombon magasodik a Kálvária kápolna (39), melynek ódon temetőjében találjuk az egyik legrégebbi egerszegi sírjelet, Gothard János csizmadiamester homokkőből faragott síremlékét. A Május 1. ligetben (67) találjuk a húsvéti határjárás hagyományára utaló emlékművet.Zalaegerszeg-Kalvaria-kapolna

Tudta-e?
Zalaegerszegen hosszú ideig hagyomány volt a húsvéti határjárás. Éjszaka a város legényeiből verbuválódott csapat sípokkal, trombitákkal és más, zajt keltő eszközökkel bejárta a város határát, szőlőhegyeit.

Zalaegerszeg-Kulonleges-Zalaegerszeg

ZTE Aréna

Az Október 6. tér 16. szám alatt találjuk a ZTE futballstadionját, melynek helyén (a valamikori MOVE-pályán) már a XX. század első évtizedeiben élénk sportélet zajlott. Ez idő tájt három labdarúgással foglalkozó egyesülete is volt Zalaegerszegnek – közülük az 1914-ben alakult Zalaegerszegi Sport Egyesületet nevezték át MOVE (Magyar Országos Véderő Egylet) Sportegyesületté. Az ő telepük volt a – télen korcsolyázók által használt – MOVE-pálya, melyet évtizedekkel később vettek birtokukba az 1920-ban alakult Zalaegerszegi Torna Egylet (ZTE) futballistái.

A ZTE Arénát 1972-ben építették fel, több száz lelkes zalaegerszegi polgár segítette a munkálatokat. Az „apropó” nem volt véletlen, hisz’ a ZTE futballcsapata ebben az évben jutott fel az első osztályba, így az aréna tervezői és kivitelezői is mindent megtettek azért, hogy az évadkezdésre készen álljon az új stadion. A nézőcsúcsot is ebben az évben jegyezték fel: 1972. október 22-én, a ZTE – Ú. Dózsa bajnoki (1:0-ra végződő) mérkőzésen nem kevesebb, mint 22 ezer néző szurkolt.

2017 márciusára újult meg teljesen a ZTE Aréna, immáron mind a négy lelátórész fedett. Az aréna 11.200 szurkolót tud fogadni.

Városi Ifjúsági és Sportcentrum (futás, labdarúgás, tenisz, teke)

A Városi Sportcentrumban, a helyiek nyelvén az ifi centrumban, 400 m-es rekortán futópálya, labdarúgó pályák, atlétikai pályák, tenisz pályák, tekepályák várják az érdeklődőket.

Nyitvatartásukról és használatuk feltételeiről a megadott elérhetőségeken lehet tájékozódni, továbbá előzetesen pályát foglalni.

Zalakerámia Sport- és Rendezvénycsarnok

Sport és kulturális rendezvények, koncertek, táncgálák, vállalati napok helyszíneként egyaránt funkcionál a város központjában található Zalakerámia Sport –és Rendezvénycsarnok.

A több, mint 2500 fő befogadására alkalmas létesítmény küzdőterén rendezi bajnoki mérkőzéseit, versenyeit és tartja edzéseit:

  •  az NB I-es ZTE férfi csapata
  •  az NB I-es ZTE női csapata

A csarnok helyszínéül szolgált már számos nemzetközi eseménynek is:

  • Vívó Utánpótlás Világkupa
  • Teke Világbajnokság

Csács és Egervár

A csácsi városrészben a Csácsbozsoki Arborétum (63) meglátogatása: áprilistól november közepéig hétvégén vagy fizetett ünnepnapokon.

Időtartam: kb. 2-3 óra.

A Zalaegerszegtől 10 kilométerre található egervári várkastély (64) és a plébániatemplom meglátogatása.

Időtartam: kb. 2 – 3 óra.

Kulináris élvezetek

Gasztronómai körséta a belvárosi Piac téren (16) és a Várkör utcában (58).
„Szabad program”: nézelődés, vásárlás, alkudozás, lángos – igazi hamisítatlan piaci hangulat. Kóstolóval egybekötött tematikus programok a Piac téren: Tavaszváró főzőcske, epernap, paradicsomnap, disznóvágás, stb.

Időtartam: kb. 2 óra.

Rövid gasztroséta a belvárosban éttermek, cukrászdák, presszók „mentén”: helyi specialitások kipróbálása.

Időtartam: kb. 2-2,5 óra.

Kilátók vonzásában

Kirándulás Alsóerdőre (50), látnivalók: Aranyoslapi-forrás (51), Madártani tanösvény (52), Azáleás-völgy (53), TV-torony (körpanorámás  presszó) (54).

Időtartam: 2 – 3 óra.

A Jánkahegyi kilátó (55) és Jánkahegyi kálvária (56) megtekintése. Látogatás a Keresztury-házban (57), a Bartók Béla utcában – csak előzetes bejelentkezés után tekinthető meg a Keresztury-gyűjtemény.

Időtartam: kb. 2,5 – 3 óra.

A Gébárti-tó és környéke

Séta a Gébárti-tó környékén, illetve a szoborparkban (44), majd ezt követően

a Gébárti Regionális Népi Kézműves Alkotóház (45) és műhelyeinek, népművészeti kiállításainak megtekintése – bejelentkezés esetén mesterség bemutatók (fazekasság, kovácsolás, fafaragás, stb.).

Időtartam: 1 – 3 óra.

Fürdőzés az AquaCity-ben (46), a Fedett Termálfürdőben (47), vagy a Gébárti tóstrandon (48).

Időtartam: 3-8 óra.

Tudta-e? A Fedett Termálfürdő 84°C fokos vizét le kell hűteni. A Gébárti-tóstrand mellett találjuk az egész évben működő Aquatherma Termálfalu és Kemping (49) létesítményét, amelyet termálvízzel fűtenek.

Kulturális örökségünk nyomában

Kezdés a Göcseji Falumúzeumban (1). A belépőjegy árával további létesítmény is megtekinthető: a skanzen szomszédságában található Magyar Olaj- és Gázipari Múzeum (2).

Időtartam: 2,5 – 3 óra

Látogatás a Göcseji Múzeumban (4).

Tudta-e?
A budapesti Szabadság-szobor a zalai születésű Kisfaludi Strobl Zsigmond alkotása.

Zalaegerszeg múltjának felidézése: a Deák tér (5) és a Mária Magdolna Plébániatemplom (6) megtekintése. A templom látogatása ingyenes, de bejelentkezéshez kötött.

Időtartam: fél óra – 1 óra.

Zalaegerszeg, a Nemzet Sportvárosa

Az Október 6. tér 16. szám alatt a ZTE (1972-ben épített, majd 2002-ben felújított) futballstadionját találjuk, melynek helyén a 20. század első felében már élénk sportélet zajlott, télen a korcsolyázók vették birtokukba a területét. Keleti irányba haladva, mindössze néhány percnyi sétára érjük el a Zalakerámia Sport- és Rendezvénycsarnok (Stadion u. 3.) és a Zalaegerszegi Jégcsarnok (Stadion u. 3/A) modern épületeit – előbbit 1980-ban, utóbbit 2004-ben avatták fel. A csarnok előtti téren találjuk Kisfaludi Strobl Zsigmond Íjász című szobrát.

A sport mindig is fontos szerepet játszott a város életében, melyet mi sem bizonyít jobban, mint a Nemzet Sportvárosa elismerés, mely címmel 1996-ban tüntették ki Zalaegerszeget (1994 és 2003 között még további tizenhat település kapott hasonló díjat).

 

…csupán néhány órát töltök a városban

…múzeumi szünnapon érkeztem a városba

Belvárosi séta

Gébárti Regionális Népi Kézműves Alkotóház

Fürdés:
Fedett Termálfürdő (egész évben), AquaCity Vízicsúszda- és Élménypark (nyáron), Gébárti-tóstrand (nyáron), Városi Strand (nyáron)

Kaland:
TV-torony, Jánkahegyi kilátó

Természet:
Alsóerdő, Parkerdő, Gébárti-tó

Kijutós játékok

Bowling, teke, sárkányrepülés

Templomok:
Mária Magdolna Plébániatemplom, Jézus Szíves Plébániatemplom, evangélikus templom, református templom, Szűz Mária Szeplőtelen Szíve templom

Kulináris élvezetek:
zalai finomságok kóstolása a város nívós éttermeiben, cukrászdáiban

Állatsimogató:
Ságod, Jánkahegyi Gyuri Csárda, Csácsbozsok

 

…rossz az idő

Göcseji Múzeum:
Négy állandó kiállítás és évente több időszaki tárlat

Magyar Olaj- és Gázipari Múzeum:
szabadtéri és beltéri kiállítások 

Városi Hangverseny- és Kiállítóterem:
állandó kiállítás a zalaegerszegi zsidóság történetéről és évente több időszaki tárlat

Templomok:
Mária Magdolna Plébániatemplom, Jézus Szíve Plébániatemplom, evangélikus templom, református templom, Szűz Mária Szeplőtelen Szíve templom

Zalaegerszegi Termálfürdő

Gébárti Regionális Népi Kézműves Alkotóház

Kultúra:
Hevesi Sándor Színház, Art Mozi, Cinema City

Zalaegerszegi Jégcsarnok

Kijutós játékok, bowling, teke

Kulináris élvezetek:
zalai finomságok kóstolása a város nívós éttermeiben, cukrászdáiban

Shopping:
Zala Plaza, Zala Park, Park Center

…gyermekkel üdülök a városban

Múzeumok:
Göcseji Falumúzeum, Magyar Olaj- és Gázipari Múzeum

Állatsimogató:
Zalaegerszeg ságodi és csácsi városrészében, illetve a Jánkahegyi Gyuri Csárda területén

Játszótér:
Bóbita (Magyarország első integrált játszótere a Kertvárosban), valamint hagyományos játszóterek a város több pontján

Természet:
Alsóerdő (Madártani tanösvény, Aranyoslapi forrás, Azáleás-völgy), Parkerdő, Csácsbozsoki arborétum, Gébárti-tó

Fürdés:
AquaCity Vízicsúszda- és Élménypark, Fedett Termálfürdő, Gébárti Tóstrand, Városi Strand

Kaland:
TV-torony, Jánkahegyi kilátó

Kultúra:
Griff Bábszínház, Art Mozi, Cinema City, Kvártélyház Szabadtéri Színház

Játszóházi foglalkozások:
Kézművesek Háza, Keresztury Dezső VMK, Apáczai MK

Kijutós:
Szabadulós játék nagyobb gyerekeknek

Játszóház:
A Tesco épületében

 

 

…sportolni szeretnék

Fürdés, strandolás: Fedett Termálfürdő (egész évben nyitva), AquaCity (szezonális), Gébárti Tóstrand (szezonális), Városi Strand (szezonális)

Úszás: Fedett Uszoda

Szurkolás: ZTE mérkőzések látogatása (labdarúgás, kosárlabda, stb.)

Jégcsarnok

Futópálya, futball, teke, fitness, tenisz (Városi Sportcentrum és környéke)

Túrázás, kerékpározás (Csácsbozsoki Arborétum, Alsóerdő, Parkerdő)

Szabadulós játékok

Sárkányrepülés

Paintball

Bowling

Kvártélyház Szabadtéri Színház

A Kvártélyház belső, impozáns udvarát a művészetkedvelők már egy ideje zenei és színházi események színterével azonosítják: 1981 és 1983 között a Zenélő Udvar műsorai, a 2000/2001-es évadban az Udvarok Fesztivál szórakoztatták a közönséget.

A „Kvártélyház – színház, zene, tánc” kulturális, nyári sorozatának népszerűsége pedig a 2007-es indulástól kezdve töretlen. A nyári programkavalkád 2013-tól a „ZAKO – ZAlaegerszegi KOrtárs Művészeti Fesztivál” előadásaival bővült.

A színházi esték szervezője a Kvártélyház Szabadtéri Színház Kft.

 

 

Túrázás, kerékpározás

Zala megyét zöld megyének is nevezik. Kirándulásra csábítanak a zöld erdők, dombok, a virágos rétek, a kanyargós utak.

Gyalogtúra útvonalak:

Zalaegerszeg vasútállomás – Jánka-hegy –Erdőgyöngye Vendégház – TV-torony és kilátó
Jelzése: piros sáv. Táv: 5,5 km, 1,5 óra
A túra a vasútállomás előtti Bajcsy-Zsilinszky téri felszabadulási emlékműtől indul a Jánka-hegyre (jelzés nélkül). Itt csatlakozik be a piros sáv jelzés, végig ezen haladunk. Tiszta időben a Kőszegi- hegység magasabb részeit is láthatjuk. Egy haranglábat elhagyva útelágazáshoz érünk, ahol egy kőkeresztet találunk. Az erdőben folytatjuk utunkat az Erdőgyöngye Vendégházig, majd az erdészház mellett továbbhaladva túránk végállomása a TV-torony parkja.

Körtúra Zalaegerszeg környékén
Jelzés: piros kör. Táv: 10 km, 3 óra
Útvonal (mivel körtúra, ezért bárhonnan kezdhető, a kiindulási ponthoz vezet vissza):
Zalaegerszeg Köztársaság u. autóbusz-forduló – Lukahegy kereszt – TV-torony – Egerszeghegy – Köztársaság u. autóbusz-forduló.
Az útvonal Zalaegerszeget ölelő dombokon, részben lakott területen, ill. pincékkel tűzdelt hegygerincen halad. Az út egy része erdős, ligetes övezeteket is érint.

 

Kerékpáros útvonalak:

Zalaegerszeg – Egervár (17 km)
Zalaegerszeg – Ságod – Kispáli – Nagypáli – Egervár (római katolikus templom, Várkastély)

Zalaegerszeg – Szentkozmadombja (22 km)
Zalaegerszeg – Bazita (Azáleás völgy, Aranyoslap, TV-torony) – Gellénháza (olajkutak, strand, hősi emlékmű, római katolikus templom, Szent István szobor a templomkertben) – Lickóvadamos (kápolna, hősi emlékmű, harangláb, parasztházak) – Zalatárnok (500 éves római katolikus templom, melynek kriptájában Deák Ferenc ősei nyugszanak, szoborpark a látványtó körül) – Szentkozmadombja (szeresen elhelyezkedő, főleg fából épített házak, Szentháromság titulussal felszentelt kápolna)

 

Tematikus élmény útvonalak, kaland, kultúra: TEKERJ EGERSZEGEN!

 

További ajánlatokért forduljon az alábbi szervezetek valamelyikéhez:

Göcsej Sportegyesület
Levelezési cím: 8901 Zalaegerszeg, Pf. 105.
Tel: 30/240-7376
info@gocsejsport.hu
gocsejse@t-email.hu
http://www.gocsejsport.hu/

Zalai Teker(g)ők Kerékpáros Sport és Túra Egyesület
8985 Becsvölgye, Petőfi Sándor u. 75.
Tel.: +36 30 268 4083
zalaitekergok@gmail.com
www.zalaitekergok.hu

Egerszegi Bringaklub és Természetjáró Egyesület
Grünwald Pál elnök: 30/522-3066
Kiss Márta túraszervező: 70/236-4461
bringaklubse@vipmail.hu
www.bringaklub.hu
Minden hétvégén szerveznek túrát, kirándulást.

Zöld Irány Környezetvédelmi Túra és Sport Egyesület
Személyre szabott túrák, programok szervezése.
Mi kimozdítunk a komfortzónádból.
Tel.: +36 30 557 6195
zoltan.zeg@gmail.com
https://hu-hu.facebook.com/zoldiranyegyesulet/

Zalaegerszegi Kerékpáros Sportegyesület
Zalaegerszeg és környéke kerékpárversenyzőinek sportegyesülete.
https://www.facebook.com/zkseteam/

 

 

Pelé Club

Bóbita – Hazánk első integrált játszótere

Igazi gyerekparadicsom várja a lurkókat és szüleiket az Apáczai Csere János téren. Itt építették fel 2008-ban Magyarország (sőt, Közép-Európa) első integrált játszóterét. „Játékban együtt korlátok nélkül” – ez a mottója a gyermekek bekerített, őrzött birodalmának.

Már a nagysága is impozáns: 3.500 négyzetméter, ahol a biztonságos és készségfejlesztő játékelemeken kívül padok, kerékpártároló, ivókút, szeméttárolók és akadálymentes vizesblokk is található.
A Bóbita játszótér ideális látogató létszáma: egyidejűleg 20 fő 12 év alatti gyermek és 10 fő felnőtt kísérő. 
2016 tavaszán a tér északi részén, mintegy 1.700 négyzetméteren alakítottak ki kutyafuttatót (játszóteret négylábúaknak).

 

BowlingHáz

A BOWLING HÁZ legszigorúbb nemzetközi követelményeknek megfelelő 4 automata pályával rendelkezik, melyek az esti hangulatot adó UV fényben kirajzolódnak, és mutatják a golyó menetét.

Bárpultunk a koktélok és italok széles választékát kínálja minden igényt kielégítve.

Az BOWLINGHÁZ ideális helyszíne lehet cégek rendezvényeihez, baráti társaságok összejöveteleihez és családok szórakozással egybekötött időtöltéséhez.
Zárt parkolási lehetőség biztosított.

Elit Paintball

A paintball sport, melynek során a résztvevők az ellenfeleket festékgolyókkal (angolul paintball) próbálják eltalálni. Ezek a festékgolyók gömb alakú nem mérgező, vízben oldható anyagokat, festékanyagokat tartalmazó zselatinkapszulák. Ehhez gáz- és sűrítettlevegő-kompressziós mechanizmusokon alapuló fegyvereket használnak. 

Repülés – Andráshida Repülőtér

Szabadulós játék

A szabadulós játék során a játékosoknak logikai vagy ügyességi feladatok segítségével kell kijutni egy meghatározott időn belül a szobából vagy szobarendszerből.

A játék lényege, hogy a játékosok (max. 5-6 fős csoport) be vannak zárva egy szobába, ahonnan minél hamarabb szabadulniuk kell. 

A legtöbb játék a horrorfilmekből merített ihletet, de találkozhatunk krimivel, tudományos témájúval és fikciós játékokkal is. A legtöbb játékban logikai, matematikai és ügyességi feladványokkal találkozhatunk, ellenben jelent már meg műveltségi tematikán alapuló játék is. A feladatokat egyénileg és csapatban lehet megoldani. Valamely játékban a szerencsére bízzák a játékosokat, máshol konkrét utalások vannak a következő feladatokra. 

 

Zalaegerszegi Jégaréna

A Zalaegerszeg Jégsportjáért Alapítvány célja a jégkorong és szinkronkorcsolya sportág megszerettetése Zalaegerszegen és a jeges sportok minél szélesebb körben való megismertetése a Nyugat-Dunántúli Régióban.

2006-ban a város sportlétesítményeinek kínálata a jégcsarnokkal bővült. A jégkorongon kívüli egyéb sportágak is kipróbálhatók, mint például a szinkronkorcsolya. 
Az önkormányzatnak köszönhetően az óvodás, iskolás korosztály a hétköznapokon szervezetten látogathatja a jégarénát.

Zalaegerszegi Sport- és Tanuszoda

2022-ben nyitott meg az új, 10 pályás, 50 méteres úszómedencével rendelkező
🌊 fedett uszoda,  
🌊 tanuszoda,
🌊 szauna részleg,
🌊 kültéri strandmedence,
🌊 valamint vizes játszótér alkotta komplexum.

A háromszintes uszodakomplexum 8000 négyzetméteres, a lelátóin 270-en foglalhatnak helyet.

Gébárti-tó

Zalaegerszeg északi részén, a Zala folyótól északra található a Gébárti-tó. A patkó alakú tó két vége bokrokkal, akadókkal teli (0,5-3 méter mély), a tó középső része a gátnál 8-10 méter mély. Parkosított környezete kellemes kikapcsolódási lehetőséget kínál a fürdőzők, vízisportot kedvelők, valamint a horgászok számára.

Zalaegerszegtől északra, két kis patak felduzzasztásával keletkezett a város legnagyobb mesterséges tava, melynek névadója egy eltűnt középkori település. Az 1976-ban megkezdett munkálatokat követően, a városi összefogással épült tározót 1979. augusztus 20-án adták át a nagyközönségnek.

A tó körüli területen sétautak vezetnek, félszigetén szabadtéri strand található, továbbá egy kutyastrand is kialakításra került. Környéke az elmúlt évek során kedvelt pihenő-és szabadidő övezetté vált. A tó közelében, festői környezetben helyezkedik el egy rönkfa apartmanházakból álló, lakóautó-parcellákkal és sátorhelyekkel rendelkező, egész évben üzemelő modern igényeket kielégítő kemping.

Megközelíthető a 76-os út felől Andráshidán keresztül, vagy a 74-es út felől Ságodon, vagy Neszelén keresztül.

Zalaegerszegi Termálfürdő

Az egyedülálló stílusban épült fürdő boltíves kupolás szerkezete csodálatos látványt nyújt. Az épületbe áradó természetes fényt hétvégenként éjjel fényterápiás világítás váltja fel, amit több mint 10.000 izzó biztosít, millió különböző színben pompázva, felejthetetlenné varázsolva az itt eltöltött időt.

A három vízeséssel összekötött 33-36 °C-os élménymedence különböző vízi kényeztető lehetőséget rejt, a gyermek várban szivárványcsúszda és vízi játékok várják a kicsiket.

AquaCity Vízicsúszda- és Élménypark

A páratlan élményeket, önfeledt szórakozást kínáló AquaCity Vízicsúszda és Élménypark festői környezetben, Zalaegerszegen, a Gébárti-tó partján helyezkedik el, mintegy 7,5 ha területen. A Vízi paradicsom Közép-Európa legnagyobb víztömegével, 6000 m2 vízfelülettel, számos medencével, csúszdával, vízi és szárazföldi attrakcióval várja korosztálytól függetlenül a vízi élmények szerelemeseit.

Próbálja ki 7 óriáscsúszdánk egyikét, vagy akár mindegyiket! Merüljön el az ország legnagyobb hullámmedencéjének habjaiban, ringatózzon matraccal vagy anélkül a lassú folyó lágy sodrásán, tegye próbára bátorságát az ugrómedencében vagy a mászó falon, relaxáljon a jakuzzi medencék valamelyikében, vagy hűtse le magát a strandmedencében. Az AquaCity nem csak a nagyobbak vízi paradicsoma, hiszen mi a legkisebbekre is gondoltunk. Gyermek és bébi medencénk különböző attrakciókkal várja a lurkókat.  Az AquaCityben szárazföldi élményelemekben sincs hiány, strandröplabda-, strandfoci pálya és egy szabadtéri fitness park is várja mindazokat, akik unják a vizes kalandokat.

Az AquaCityben minden adott ahhoz, hogy az itt eltöltött idő legyen a legjobb nap a nyáron.

Győződjön meg Ön is személyesen arról, hogy élményparkunkban minden együtt van ahhoz, hogy egy vagy akár több felejthetetlen élményekben gazdag napot töltsön el, legyen Ön akár gyermek akár felnőtt.

Látogasson el hozzánk, garantáltan nem felejti el az itt eltöltött napot!

Programjainkról tájékozódjon ide kattintva.

 

A belváros titkai

Barangolás Zalaegerszeg múltjában. A séta az egykori városközpontban, a Deák téren (5) indul: itt találjuk a Zalaegerszegi Törvényszék barokk épületét, továbbá a Sóház (7), a Deák-szobor (8), a Göcseji Múzeum (4) épülete és a régi Kummer-ház (9) megtekintése. Ezt követően korzó a Mindszenty téren (10), látnivalók: Mária Magdolna Plébániatemplom (6), vele szemben az első városháza épülete (11) (ma lakóház, földszintjén bisztróval), a Szentháromság szobor (12), valamint a templom déli oldalánál Mindszenty József hercegprímás szobra (13). A Mária Magdolna Plébánia (14) és az Arany Bárány Hotel (15)érintésével hangulatos sétát ajánlunk a Piac térig (16).

Időtartam: kb. 1 – 1,5 óra.

csipkeházak-zalaegerszeg

A várostúra a mai belvárosban folytatódik. A Széchenyi téren (17) találjuk a Zala Megyei Levéltárat (18), valamint az egykori Kvártélyházat (19) és annak udvarát.A Keresztury téren (20) városunk neves szülötte, a költő, tudós és volt miniszter szobra áll. A Kossuth teret (21) a Pontház (22) épülete határolja, vele szemben találjuk a hagymasisakos Ispitát (23) (egykori szegényház, kisvárosháza). Miután szomjunkat csillapítottuk az Európa tér (24) ivókútjának vízével, csodáljuk meg a 2014-ben megújult Dísz tér (25) tulipános szökőkútját, melyet a híres
Csipkeházak (26) épületegyüttese vesz körül.

Időtartam: kb. fél óra.

Zalaegerszeg belváros

A sétát folytassuk a Kosztolányi utcában, látnivalók: Földönjáró toronyóra (27), Hevesi Sándor Színház (28) és Griff Bábszínház (29), megyeháza (30), Béke liget (31), villasor (32). A Csány téren (33) és környékén találjuk a neoromán stílusú vasútállomást (34), a Baross ligetet (35), az evangélikus (36) és a református templomot (37), a Rózsák terét (38), valamint a Kálvária kápolnát (39). Séta az Ady utcában: a Városi Hangverseny- és Kiállítóterem (40) (egykori zsinagóga) megtekintése, látogatás Gábor Miklós zalaegerszegi születésű, Kossuth-díjas színművész szülőházánál (41).

Időtartam: 1,5 – 2 óra.

Zalaegerszeg plébánia templom

Kitérő Ola városrész irányába, látnivalók: a Zrínyi-gimnázium (42), régi polgári épületek, Jézus Szíve Plébániatemplom (43). A templom látogatása ingyenes, de bejelentkezéshez kötött.

Időtartam: kb. 1 óra.

Zalaegerszeg belváros térkép

Cinema City

4 terem, közel 800 férőhely, a legkorszerűbb 3D technika.

 

Art Mozi

A népszerű, belvárosi Art mozi elődje, az Ady mozi 1958. április 4-én nyílt meg a nagyközönség előtt. Az elmúlt évtizedek során több ezer produkciót vetítettek nézőknek: a palettán közönség és kritikai filmsikerek egyaránt szerepeltek.

A filmszínházban jelenleg naponta három előadást tartanak: a premierfilmektől kezdve a közönségsikereken át a művészfilmekig mindenki megtalálhatja számítását. A földszinten a mozi hőskorát megidéző szerkezeteket, relikviákat, plakátokat és filmtekercseket lehet megtekinteni. A 66 férőhelyes, légkondicionált moziteremben a legkorszerűbb vetítéstechnika és hangberendezés áll rendelkezésre. Ahogy az Art mozi szlogenje is mondja: “Régi értékek, új technika – a mi mozink!’
A mozi nagyterme 628 fő befogadására alkalmas, itt havonta több alkalommal különböző programokat, előadásokat tartanak: Dr. Bagdy Emőke professztortól kezdve a Showder Klub sztárjain át Csernus Imréig számos híresség is fellépett már az Art mozi “színpadán”.

Griff Bábszínház

A Griff Bábszínház az ország egyik legfiatalabb bábszínháza. A Blattner-díjas Kovács Géza rendező vezetésével alakult 2004-ben.

Kezdetben a Városi Művelődési Központban működött, jelenleg a Hevesi Sándor Színház épületében tartja előadásait. A színház vezetése komoly hangsúlyt fektet a gyermekek zenei nevelésére, ezért nagyon sok zenés mesejáték kerül színre.

Hevesi Sándor Színház

A Hevesi Sándor nevével fémjelzett teátrumot (az ország 26. színházát) 1982-ben alapították, az egykori Megyei Művelődési Központban lelt otthonra.

A színház megnyitóját, s egyben Madách Imre Az ember tragédiája című drámájának bemutatóját 1983. október 11-én tartották a szépen felújított épületben. A színházi előadások mellett az utánpótlásról való gondoskodást is célul tűzte ki az intézmény, 1984-től Nádasdy Kálmán néven színészképző stúdió üzemel a színház épületében. A 2004-ben alapított Griff Bábszínház is itt tartja előadásait. Az épület bejáratánál tekinthetjük meg a színház örökös tagjainak emléktábláját.