Az eseménysorozat Zalaegerszeg születésnapja – május 13. – előtt tiszteleg, így feladatai közé tartozik, hogy őrizze és bemutassa a város értékeit, hagyományait.
A szervezők a jó értelemben vett eklektika igényével állítják össze a programokat: értékes, rétegérdeklődésre számot tartó programok sorát kínálja a rendezvény több napon át, több helyszínen, ezzel kiegészítve a fő programokat, a nagyszínpadi eseményeket. Az autentikus néptánctól, a legmodernebb zenei ízlésen át, a komolyzene, a képzőművészet, a gasztronómia, a gyermekprogramok is megjelennek Zalaegerszeg legnagyobb művészeti fesztiválján.
A rendezvény egyedi, különleges elemei:
Göcseji Prószafesztivál, Kárpát-medencei Verbunkverseny, Zalaegerszegi Kórusfesztivál és Verseny, Kéklámpás felvonulás és baleseti szimuláció, a zenei kínálat sokszínűsége, egységes kézművesvásár.
Az Egerszeg Fesztivál minsőítései:
– a Nyugat-dunántúli Turisztikai Régió Kiemelt Kulturális és Örökségturisztikai Rendezvénye
– Kiváló Minősítésű Fesztivál
– EFFE („Európa a Fesztiválokért, a Fesztiválok Európáért”) minősítés
– Magyar Termék Nagydíj.
Egerszeg Fesztivál 2016 – RÉSZLETES PROGRAM:
május 12. (csütörtök)
Városi Hangverseny- és Kiállítóterem
18:00 óra
Kicsinyek városköszöntő hangversenye
Apáczai Csere János Művelődési Központ
14:00 óra
Huncutfesztivál
Piac tér
14:00 – 18:00 óra
Helyi termelői és kézműves piac
május 13. (péntek)
Mária Magdolna Plébániatemplom
9:00 óra
közös ima
Kovács Károly tér
10:00 óra
koszorúzás Kovács Károly, Zalaegerszeg első polgármestere szobránál
Dísz tér
10:15 óra
Szabolcs Péter Sakkozók szobrának avatása, majd sakkverseny
Városi Díszterem
11:00 óra
Ünnepi Közgyűlés
Zalaegerszeg, belváros
14:00 óra
Zeg, Zeg, Zeg, GasztroEgerszeg!
A sajátos múltidéző séta – a Gasztroélmények Éve programsorozatához kapcsolódva – egykori és mai neves vendéglátóhelyeket mutat be Zalaegerszeg belvárosában. A séta a Tourinform irodából indul (Széchenyi tér 4-6.). A programot a Tourinform iroda és a Zalaegerszeg Turizmusáért Egyesület közösen szervezi.
Polgármesteri Hivatal aulája
17:00 óra
Kiállításmegnyitó (városunk néhai díszpolgárainak emlékét felidéző kiállítás)
Városi Hangverseny- és Kiállítóterem
19:00 óra
„Északi fény – skandináv koncert” – a Zala Szimfonikus Zenekar hangversenye a Város Napja tiszteletére
május 14. (szombat)
Decathlon áruház parkoló
9:00 óra
Decathlon Ball utcai kosárlabda fesztivál
május 16. (hétfő)
Gébárti Kézművesek Háza
10:00 – 18:00 óra
IX. Horvát-Magyar Családi Pünkösd
(programok: játszóház, mesterség bemutatók, hagyományőrző csoportok és gyermek műsor, kézműves- és helyi kistermelők vására)
május 17. (kedd)
Városi Hangverseny-és Kiállítóterem
19:00 óra
Klasszikus bérlet – Kováts Kolos Kossuth-díjas operaénekes hangversenye
(közreműködik: Teleki Miklós orgonaművész)
május 18. (szerda)
Keresztury Dezső VMK
19:00 óra
Földes László Hobo önálló estje
május 20. (péntek)
Apáczai Csere János Művelődési Központ
9:30 – 17:00 óra
Nyugdíjas Tízpróba
Art Mozi
18:00 óra
Dr. Zacher Gábor „Mindennapi függőségeink” című előadása
május 21. (szombat)
Göcseji Falumúzeum
10:00 – 18:00 óra
„Nálatok laknak-e állatok?”
Az országos állatvásárok hangulatát idéző rendezvény elsősorban az őshonos haszonállatokat és a falusi állattartást kívánja bemutatni autentikus környezetben, ezért egy napra újra benépesülnek a falumúzeumi porták istállói, óljai.
Folklór hétvége
május 21. (szombat)
Keresztury Dezső VMK
9:00 óra
Verbunkverseny
Dísz tér
14:30 órától
verbunkverseny díjazottjai, Körtánc AMI néptánc tanszak bemutatója, Jobbágytelki Hagyományőrző Együttes, Hagyományőrzők és Zalai Senior Együttesek bemutatója, Zsikó Zoltán és Zenekara, táncház
május 22. (vasárnap)
Keresztury Dezső VMK
9:00 óra
Zala megyei gyermek szólótánc verseny
Dísz tér
14:30 órától
Körtánc AMI néptánc tanszak bemutatója, szólótánc verseny díjazottjai, táncegyüttesek bemutatói, táncház
Mindkét nap kirakodó kézműves vásár a Dísz téren.
május 24. (kedd)
Városi Hangverseny- és Kiállítóterem
19:00 óra
Egerszegi Páholy Berecz András ének- és mesemondóval (közreműködnek a Dalinda Társulat énekesei)
május 26. (csütörtök)
Keresztury Dezső VMK
15:00 – 19:00 óra
Termelői piac
május 27. (péntek)
Apáczai Csere János Művelődési Központ
Középiskolás zenekarok bemutatója – könnyűzenei koncert
Keresztury Dezső VMK
IV. Zalaegerszegi Országos Faműves Konferencia
Andráshidai Művelődési Ház
9:00 – 16:00 óra
Gyermeknap Andráshidán
Városi Díszterem
17:00 óra
„Együtt 50 éve” címmel rendezik meg az idén arany lakodalmukat tartó zalaegerszegi házaspárok ünnepét. A ceremóniát levezényli: Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg MJV polgármestere
május 28. (szombat)
Dísz tér
9:00 – 15:00 óra
„Millió forintos kéz” – keressük Magyarország legjobb tripla dobóját!
18:00 óra
„Népszerű klasszikusok” – a Zala Szimfonikus Zenekar koncertje
Apáczai Csere János Művelődési Központ
Kertvárosi Gyereknap
Keresztury Dezső VMK
IV. Zalaegerszegi Országos Faműves Konferencia
május 29. (vasárnap)
Keresztury Dezső VMK
IV. Zalaegerszegi Országos Faműves Konferencia
Zalaegerszegi Városi Strand (bejárat az Ady utca felől)
10:00 – 17:00 óra
Városi Gyermeknap (programok: bábelőadások, interaktív gyermekműsor, bohócműsor, táncbemutatók, Bojtorján koncert)
A rendezvényre a belépés ingyenes. Részletes program: www.kereszturyvmk.hu
Dísz tér
Ezer Lámpás Éjszakája
17:00 óra megnyitó
17:00 – 21:00 óra koncertek: Kozma Orsi, New Level Empire, Muri Enikő, Ladánybene27
21:00 világító (LEDes) lámpások kiosztása
21:30 óra világító (LEDes) lámpások felengedése egy időben az egész országban
Kiegészítő programok: rendőrségi bemutató, gyerekprogramok, civil szervezetek programjai
június 3. (péntek)
Zalaegerszeg, belváros
14:00 óra
Lépj előre egyet Zalaegerszeg megismerésében!
(Kifejezetten mozgáskorlátozottak számára szervezett belvárosi túra, melyet a Tourinform iroda és a Zalaegerszeg Turizmusáért Egyesület közösen szervez. Zalaegerszeg belvárosa – más szemmel. A történeti múltutazás kifejezetten mozgáskorlátozottaknak szól, akik segítséggel, bottal, kerekesszékkel közlekednek. A program a Széchenyi tér 4-6-os szám alatt található Tourinform irodából indul, várhatóan 1,5 órát vesz igénybe.)
Dísz tér
16:00 óra
Szépmező Szárnya
17:30 óra
Intermezzo
19:30 óra
Phantom Zenekar
21:00 óra
Rocket Rollers
június 4. (szombat)
Hősök kertje
Városi ünnepség a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából
(emlékező beszédet mond Pótápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár)
Városi Hangverseny- és Kiállítóterem
18:00 óra
Dr. Raffay Ernő történész professzor előadása „Trianon okai és következményei” címmel
június 5. (vasárnap)
Vizslapark
Vizslaparki Piknik
június 7. (kedd)
Art Mozi
19.00 óra
Dr. Csernus Imre új, interaktív előadása. Téma: a szingliségről és a párkapcsolatokról, boldogságról és boldogtalanságról.
június 9. (csütörtök)
Piac tér
14:00 – 18:00 óra
Helyi termelői és kézműves piac
június 10. (péntek)
11:00 óra
Testvérvárosi delegációk hivatalos köszöntése
Városi Hangverseny és Kiállítóterem
11:00 óra
Zenehajó-Modern Art Orchestra Hajós Andrással
Dísz tér
Ördögszekér kézműves vásár
Zsinagóga parkoló
Fesztivál játékpark, Kéklámpás bemutatók
Polgármesteri Hivatal parkoló
Zala Megyei Népművészeti Egyesület és a Zalai 47. Honvédzászlóalj Hagyományőrző Egyesület bemutatói, helyi termelői piac
Ady utca 25.
Ifjúsági Pont – Új Nemzedék Közösségi Tér
Nagyszínpad
16:00 Zalai Táncegyüttes
17:30 Maszkura és a Tücsökraj
19:30 Holdviola
21:30 Ghymes
Dísz tér
17:00 Takáts Eszter és zenekara
19:00 Special Providence
21:00 Modern Art Orchestra
Harmadikszínpad (Zsinagóga parkoló)
17:00 Big Jerry
19:00 Báró és a Blues Step
21:30 Lobo Latino
június 11. (szombat)
Dísz tér
Ördögszekér kézműves vásár
Zsinagóga parkoló
Fesztivál játékpark, Kéklámpás bemutatók
Polgármesteri Hivatal parkoló
Zala Megyei Népművészeti Egyesület és a Zalai 47. Honvédzászlóalj Hagyományőrző Egyesület bemutatói, helyi termelői piac
Ady utca 25.
Ifjúsági Pont – Új Nemzedék Közösségi Tér
június 11. – 12. (szombat-vasárnap)
EVO-Ipari Park (volt műbútor gyár, Hock J. út 51.)
Asztalitenisz Juniális
Harmadikszínpad (Zsinagóga parkoló)
15:00 – 18:00 óra
Kézműves foglalkozás (pl.: bábkészítés…)
Zalaegerszeg, belváros
10:00 óra
Toronyiránt: fedezzük fel Egerszeg belvárosi templomait!
(A program a Széchenyi tér 4-6-os szám alatt található Tourinform irodából indul, várhatóan 2 órát vesz igénybe. A programot Zalaegerszeg Megyei Jogú Városa és a Tourinform iroda közösen szervezi.)
Belváros, Kertváros, Landorhegy
10:30 óra Kéklámpás felvonulás
Széchenyi tér
13:00 Baleseti szimuláció
Nagyszínpad
13:30 Maxima Életmód Klub
14:00 Albatrosz Táncegyüttes
15:00 Helikon Táncklub
16:00 Gála Társastáncklub
17:00 Ataru Taiko – ütősegyüttes
18:30 Odett
20:30 Ivan and the Parazol
22:30 Halott Pénz
Dísz tér
11:00 Fúvóstalálkozó
17:30 II. Nagy Zalai Borverseny – a Hegyközségi Tanács és a Zalai Borturisztikai Klaszter szervezésében – eredményhirdetése
18:00 Takács Ferenc és tanítványai – ütőskoncert
19:30 Hertelendy Attila és barátai
21:00 Máté Péter emlékkoncert
23:00 Retro buli
Harmadikszínpad (Zsinagóga parkoló)
15.00 Harisnyás pipik (Kovács Kata és Jurina Beáta zenés gyermekműsora)
15.45 Vitéz László (Madzag Bábegyüttes)
16.30 A három kismalac (Ziránó Színház)
18:00 The Watching (Kusel-D)
20:00 Morgana Projekt
21:30 Tesco Disco
június 12. (vasárnap)
Dísz tér
Ördögszekér kézműves vásár
Zsinagóga parkoló
Fesztivál játékpark, Kéklámpás bemutatók
Polgármesteri Hivatal parkoló
Zala Megyei Népművészeti Egyesület és a Zalai 47. Honvédzászlóalj Hagyományőrző Egyesület bemutatói, helyi termelői piac
Ady utca 25.
Ifjúsági Pont – Új Nemzedék Közösségi Tér
június 11. – 12. (szombat-vasárnap)
EVO-Ipari Park (volt műbútor gyár, Hock J. út 51.)
Asztalitenisz Juniális
Harmadikszínpad (Zsinagóga parkoló)
15:00 – 18:00 óra
Kézműves foglalkozás (pl.: bábkészítés…)
Nagyszínpad
08:30 Európai Sportnap:
08:30 – 09:15 Regisztráció
09:00 BARTENDAZ HUNGARY BEMUTATÓ
09:15 – 10:05 ROCK’YA BODY (Veszprémi Bori és Veszprémi Péter)
10:15 – 11:10 DEEPWORK (Borsodi Balázs)
11:20 – 12:20 BEST BODY (Katus Attila)
15:00 Up
17:00 Margaret Island
19:00 Hrutka Róbert zenekara
21:00 Charlie
Dísz tér
Prószafesztivál
11:00 Megnyitó
16:00 Eredményhirdetés
18:00 Petruska
20:00 Bolyki Soul & Gospel Kórus
Harmadikszínpad (Zsinagóga parkoló)
15.00 Dobronka cirkusz, világszám (Mesebolt Bábszínház)
16.15 Lúdas Matyi (Griff Bábszínház)
17:00 Bang Bang és a Kölyök
18:00 The Griffins
20:00 Bagossy Brothers Company
Kiállítások a fesztivál ideje alatt:
Göcseji Múzeum
március 30. – szeptember 30. A körárkoktól a kőfalakig – Válogatás az elmúlt tíz év Zala megyei régészeti feltárásaiból
Városi Hangverseny- és Kiállítóterem
május 05. – június 03. Gábriel József emlékkiállítás
június 10. – július 23. Dús László kiállítása
Keresztury Dezső VMK – Gönczi Galéria
május 27. – június 25. IV. Zalaegerszegi Országos Faműves Pályázat kiállítása
A szervezők a műsorváltoztatás jogát fenntartják.